а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

капариса

капарисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35451
1. Даде капар, го осигури за себе тоа што го купува.
Англиски: deposit Албански: kaparoj, kaparisë
Употреба: Економија
Примери:
Тој го капариса имотот.
2. обезбеди, обезбедува
Англиски: secure Албански: kaparoj, siguroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите си имаа капарисано брачни другари.
Изведенки
1. капарисува несв.
капарисуваат
2. капарисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК