а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кан

мн. канови
Вид збор: Именка, машки род
Титула на монголски и татарски владетели.
Англиски: Khan
Употреба: Историја
Примери:
Џингис-кан
Изведенки
хан м.
мн. ханови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи