а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канија

мн. кании
Вид збор: Именка, женски род
Корица за нож, сабја, меч и сл.
Англиски: scabbard
Примери:
Десната рака ја држеше канијата од широката сабја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи