а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канибал

мн. канибали
Вид збор: Именка, машки род
Дивјак што јаде човечко месо.
Англиски: cannibal
Изведенки
канибалски прид.
канибалскиот
Што се однесува на канибал и канибализам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи