а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каненик

мн. каненици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е поканет на свадба, свеченост и сл.
Англиски: invitee
Примери:
Канениците живеат на различни места, а свадбата е за неколку дена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи