а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канела

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Кора од тропско дрво со жолтокафен цвет и силен мирис што исушена и смелена се користи како зачин.
Англиски: cinnamon Албански: kanellë
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи