а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандиса

кандисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде согласност за нешто, се согласи.
Англиски: agree Турски: kandırmak Албански: pajtohem
Примери:
Ама сега е прашање дали тој ќе кандиса на оваа работа.
2. Изнуди согласност, наговори некого на нешто.
Англиски: persuade Албански: bind
Примери:
Одвај го кандисале да се врати дома.
3. (се кандиса) се согласи
Англиски: agree Албански: pajtoj, bind
Изведенки
1. кандисува несв.
(се ) кандисуваат
2. кандисување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи