а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандило

мн. кандила
Вид збор: Именка, среден род
1. Мал сад исполнет со масло, во кој гори фитил, пливка, обично во црква, на гроб, пред икона и сл.
Турски: kandil Албански: kandil
Примери:
Пред секоја икона гореше кандило.
2. Таков сад што се користел за осветлување.
Албански: temjanicë
Употреба: Архаизам
Примери:
На портите излегуваа жени, со запалени кандила.
Изведенки
кандилце ср.
мн. кандилца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи