а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандилка

Вид збор: Именка, женски род
1. кадилница
Албански: kandile, temjanicë
Употреба: Црковен термин
2. Вид украсно растение со шарени листови.
Латински: Aquilegia vulgaris Англиски: black barlow Албански: lule kandili
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи