а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандидација

мн. кандидации
Вид збор: Именка, женски род
Предлагање некого за кандидат, истакнување кандидатура, кандидирање.
Англиски: candidacy
Употреба: Политика
Примери:
Не можеше да биде кандидиран, бидејќи некој од членовите ја спречи неговата кандидација.
Изведенки
кандидациски прид.
кандидацискиот
кандидационен
FlexiMac
 менување на македонски глаголи