а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандидатура

мн. кандидатури
Вид збор: Именка, женски род
Формално извршена постапка при пријавување за кандидат.
Англиски: candidacy
Употреба: Политика
Примери:
Кандидатура за претседател.
Кандидатурата не му беше прифатена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи