а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кандардиса

кандардисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнуди согласност, принуди, наговори некого на нешто.
Англиски: persuade Турски: kandırma
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. кандардисува несв.
кандардисуваат
2. кандардисување ср.
мн. кандардисувања
глаг. им.
3. кандариса св.
кандарисат
4. кандарисува несв.
кандарисуваат
5. кандарисување ср.
мн. кандарисувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи