а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кана

мн. кани
Вид збор: Именка, женски род
1. покана
Англиски: invitation Албански: ftesë
2. Гозба спроти слава.
Англиски: feast Албански: aheng
3. намера
Англиски: intention Албански: qëllim
Употреба: Разговорно
4. Сад за вода или вино, во форма на голема чаша со дршка и мал отвор.
Англиски: can Албански: kanaçe
Примери:
Кана на сребрен послужавник.
5. Bид тропско украсно растение.
Латински: Canna indica Англиски: Indian shot Албански: lule këne
Употреба: Ботаника
6. Црвенкавожолта растителна боја што кај некои народи се употребува како козметичко средство за боење на коса, нокти, раце, нозе.
Англиски: henna Турски: kına Албански: kënë
Изведенки
кане ср.
мн. каниња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи