а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канап

Види и: коноп (м.)
мн. канапи
Вид збор: Именка, машки род
Тенок, цврст конопен конец што се користи за врзување или за плетење.
Англиски: string Турски: kınnap
Примери:
Кутиите ги врза со канап.
Изведенки
канапче ср.
мн. канапчиња
дем. од канап
FlexiMac
 менување на македонски глаголи