а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канализира

канализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Изврши, извршува канализација, изгради, гради канали за одвод, за истек на вода.
Англиски: canalize
2. Даде, дава правец, насочи, насочува во добар правец.
Англиски: channel
Употреба: Преносно значење
Изведенки
канализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи