а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Мрежа, систем од цевки и канали за одвод на отпадни води од населено место.
Англиски: sewage Албански: kanalizim
Примери:
Градска канализација.
Ги наместија долгите, железни цевки за водовод и канализација.
2. Насочување, канализирање.
Англиски: channeling Албански: kanalizim
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи