а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канален

каналниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однеcува на канал, што има канал, што е во вид на канал, што потекнува од канал.
Примери:
канален систем на вентилација
2. Што се однеcува на однапред утврден ред на дејствување, на работење.
Примери:
по канален ред
FlexiMac
 менување на македонски глаголи