а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канабис

(едн.) канабисот
Вид збор: Именка, машки род
Индиски коноп што се користи како опојна дрога.
Латински: Cannabis indica Англиски: cannabis
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи