а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

канабе

мн. канабиња
Вид збор: Именка, среден род
Вид диван за седење и лежење, софа.
Англиски: settee Француски: canapé
Примери:
Го канеше да седне на едно кожено канабе што веројатно го користеше и како легло.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи