а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камшиче

мн. камшичиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Органели што се наоѓаат на површината на повеќе видови клетки кај животинските видови и некои нижи растенија а служат за движење како на пример кај некои зооспори, сперматозоиди итн.
Англиски: flagellate Албански: organele
Употреба: Биологија
2. Праживотно што се движи со помош на израсток во вид на камшиче.
Латински: Euglena Англиски: Euglena Албански: euglena
Употреба: Биологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи