а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камшик

мн. камшици
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4134
Направа од впреден коноп или кожа, прицврcтен за дршка што служи за бичување, за терање добиток и сл.
Англиски: whip Турски: kamçı
Примери:
Пајтонџијата пукна cо камшикот.
Тој замавна со камшикот и го удри по плеќите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК