а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камшикува

камшикуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Мава, удира со камшик.
Англиски: whip Албански: fshikullim, qëlloj me kamzhik
Примери:
Го навредуваа и камшикуваа секој што ќе им се спротивставеше.
2. (се камшикува) Се удира со камшик самиот себеси.
Англиски: flog Албански: fshikulloj
Примери:
Се камшикуваше пред лицето на целиот град, собран да му суди и да го каменува.
Изведенки
камшикување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи