а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камфор

(едн.) камфорот
Вид збор: Именка, машки род
Бела кристална материја со силен мирис што се добива од камфорово дрво и се употребува во медицината и во хемијата.
Англиски: camphor Албански: kamfur
Употреба: Ботаника , Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи