а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камушка

мн. камушки
Вид збор: Именка, женски род
1. камуха
Албански: leckë
Употреба: Деминутив
2. Отпадоци од крпчиња, партали.
Англиски: patch Албански: partall, leckë
Примери:
Кукла од камушки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи