а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камуфлира

камуфлираат; камуфлирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 23049
1. Прави, направи невидлив некој воен објект или војска заради измама на непријателот.
Англиски: camouflage Француски: camouflage Албански: kamuflon
Употреба: Воен термин
2. Крие, сокрие нешто со маскирање.
Англиски: hide Француски: camouflage Албански: kamuflon, fsheh
3. Лажно претстави, претставува; ја крие, сокрие вистината.
Англиски: disguise Француски: camouflage Албански: kamuflon, fsheh
Употреба: Преносно значење
4. (се камуфлира) Лажно се прикаже, прикажува, се сокрие, крие.
Англиски: disguise Француски: camouflage Албански: kamuflohet, fshihet
Употреба: Преносно значење
Изведенки
камуфлирање ср.
глаг. им.