а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камуфлажа

мн. камуфлажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 27637
1. Прикривање, маскирање на воени објекти или војска за да не бидат забележани од непријателот.
Англиски: camouflage Француски: camouflage Албански: kamuflazhë
Употреба: Воен термин
2. Прикривање, маскирање на нешто.
Англиски: cover up Албански: maskim, kamuflim
Употреба: Преносно значење
3. Лажно претставување, прикривање на вистината.
Англиски: cover Албански: kamuflim, maskim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Расфрлањето со туѓи зборови неретко е камуфлажа за недоученост.