а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кампус

мн. кампуси
Вид збор: Именка, машки род
табор, камп, универзитетски терен
Англиски: campus
Употреба: Книжевен збор
Примери:
владејачки кампус
FlexiMac
 менување на македонски глаголи