а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кампува

кампуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Логорува, привремено живее во шатор, на отворено, во природа.
Англиски: camp
Употреба: Туризам
Изведенки
кампување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК