а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кампер

мн. кампери
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е сместен, што логорува во камп.
Англиски: camper
Употреба: Туризам
Изведенки
камперски прид.
камперскиот
Пример: камперско столче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи