а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кампањски

кампањскиот
Вид збор: Придавка
Што се врши одеднаш, само во определен период, а не организирано и систематски.
Примери:
Кампањско учење.
Кампањска работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи