а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кампања

мн. кампањи
Вид збор: Именка, женски род
Повремено, организирано политичко, општествено, стопанско или воено дејcтвување со точно определена цел и точно определен период за извршување.
Англиски: campaign Албански: fushatë
Примери:
предизборна кампања
Кампања за борба против алкохолизмот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи