а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камо

Вид збор: Прилог
1. Во директни прашања, со значење каде.
Англиски: where
Примери:
Камо ти го клучот?
Камо го?
2. За изразување жалење, незадоволство за нешто што го нема.
Примери:
Камо да ја имам твојата младост.
камо среќа
Камо тој господ сите да живееме како побратими.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи