а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камоли

Вид збор: Сврзник
За означување на спротивставени дејства, често во состав со сврзникот а - а камоли.
Англиски: not even
Примери:
Не чекајте ја погачата, зашто не е ни месена, а камоли печена.
Таа не сака да ме види, а камоли со мене да оди на натпреварот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи