а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камењарка

мн. камењарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 34527
1. каменарка
Англиски: viper Албански: nëpërkë
Употреба: Зоологија
Примери:
По камењарот лете пишти змија камењарка.
2. каменарка
Англиски: partridge Албански: thëllëzë
Употреба: Зоологија
Примери:
Понекогаш оди на лов на лисици, камењарки еребици и шатки.
3. улична проститутка
Англиски: prostitute Албански: prostitute
Употреба: Разговорно