а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камерен

камерни
Вид збор: Придавка
Ранг: 24590
1. Што се изведува во мала просторија.
Англиски: chamber
Примери:
камерна музика
2. Што мал, за потесен круг, соодветен за мала просторија.
Англиски: chamber
Примери:
камерен оркестар