а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камерен

камерни
Вид збор: Придавка
1. Музика што се изведува во мала просторија, пред мал број слушатели, со помалку инструменти и гласови.
Англиски: chamber
Употреба: Музика и танц
Примери:
Камерна музика.
2. Оркестар што изведува камерна музика.
Англиски: chamber
Употреба: Музика и танц
Примери:
Камерен оркестар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи