а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменува

каменуваат, каменувајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 38910
Убие, убива со фрлање камења по некого.
Англиски: stone to death
Примери:
Го каменуваа виновникот насред село.
Изведенки
каменување ср.
глаг. им.