а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменица

мн. каменици
Вид збор: Именка, женски род
1. каменолом
Англиски: quarry Албански: gurore
2. каменлива нива
Албански: gurore, fushë me gurë
Употреба: Земјоделство
3. постела од камен
Албански: shtrat guri
FlexiMac
 менување на македонски глаголи