а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменит

каменитиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 28459
1. За земја - што е посна, сиромашна, слабо обработлива.
Англиски: stony Албански: guri
Употреба: Географија
Примери:
Пожелно е да се одбегнуваат слаби и каменити почви.
2. Што е полн со камења.
Англиски: stony Албански: guri, gurorë
Примери:
Каменити ридови.
Каменита чистинка.
3. Полн со тешкотии.
Англиски: troublesome Албански: i mundimshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Каменит пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК