а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

каменее

каменеат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Се претвора во камен, се скаменува.
Англиски: petrify Албански: nguros
2. Станува неподвижен.
Англиски: immobilize Албански: i palëvizshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Каменеевме, збрани под покривката.
Изведенки
каменеење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи