а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камелија

мн. камелии
Вид збор: Именка, женски род
Украсно растение, грмушка со големи бели, црвени или розови мирисливи цветови.
Латински: Camellia japonica Англиски: Japanese camellia Албански: kamelie, trandofile japoneze
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи