а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

камбанарија

мн. камбанарии
Вид збор: Именка, женски род
Кула во црква со една или неколку камбани.
Англиски: bell tower
Употреба: Црковен термин
Примери:
Се качував на камбанаријата за да гледам подалеку.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи