а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калфува

калфуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Работи како калфа, е калфа.
Англиски: apprentice
Изведенки
калфување ср.
глаг. им.