а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калиграфски

калиграфскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на калиграф и на калиграфија; убаво и читливо напишан.
Англиски: calligraphic
Примери:
калиграфски ракопис, калиграфска вештина
Изведенки
калиграфски прил.
Пример: Поголемиот дел од текстовите се препишани калиграфски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи