а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калибар

мн. калибри
Вид збор: Именка, машки род
1. Внатрешниот пречник на цевка од огнено оружје (пиштол, пушка).
Англиски: caliber Албански: kalibër
Употреба: Воен термин
2. Пречник на куршум или граната.
Англиски: caliber Албански: kalibër
Употреба: Воен термин
Примери:
Најдовме еден сандак со муниција, којзнае од кој калибар.
3. Инструмент за мерење на пречникот на цевката на огнено оружје или на друг предмет; инструмент за проверка на големината и формата на даден предмет.
Албански: kalibër
Употреба: Технологија
4. вредност, квалитет, ранг, класа
Англиски: caliber Албански: kalibër, kualitet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Меѓу себе бевме познати како јунаци од голем калибар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи