а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калеш

калеши
Вид збор: Придавка
1. Што има светол тен, црни очи и коса.
Англиски: darkish
Примери:
калешо лице
калеша девојка
калеши очи
2. За овца - што има црни белези околу очите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи