а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калесник

мн. калесници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што кани на свадба или слава.
Албански: ftuesi
2. калезба
Албански: ftesë
Изведенки
калесница ж.
мн. калесници
Дрвен плоснат сад, матарка со која се кани на свадба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи