а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калеса

калесаат
Вид збор: Глагол, свршен
Покани на свадба, на веселба и сл.
Англиски: invite
Изведенки
1. калесува несв.
калесуваат
2. калесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи