а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

калесар

мн. калесари
Вид збор: Именка, машки род
калесник
Изведенки
калесарка ж.
мн. калесарки
калесница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи