а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кален

калени
Вид збор: Придавка
1. За метал - што станал многу тврд cо калење.
Англиски: tempered
Примери:
кален челик
2. Што е јак, издржлив, отпорен.
Англиски: hardened
Употреба: Преносно значење
Примери:
кален човек, кален борец
3. Што е со кал, што има, содржи кал.
Англиски: dirty
Примери:
кални патишта, кална почва
кални реки, кална вода
FlexiMac
 менување на македонски глаголи